Marştan Tık Sesi Geliyor Ve Çalışmıyorsa Nedenleri

Marştan tık sesi geliyor ve çalışmıyorsa bunun birkaç sebebi vardır. Öncelikle marş motoru aküden aldığı elektrik enerjisiyle çalışır. Motordaki ilk hareketi sağlayan sistemdir. Kontağın çevrilmesiyle aktif hale gelen marş motoru krank miline bağlı olan volan dişlilerinin döndürür. Yakıt-hava karışımının motora iletilmesini ve pistonların ilk hareketini gerçekleştirir. Özellikle bir otomobil için büyük enerji tüketen parça marş motorudur. Dikkat ederseniz marşa bastığınızda aracın farlarında bir miktar kararma olur. Bu nedenle marş motorunun önerilen çalışma süresi 10 saniyeyi geçmemelidir. Aksi taktirde aküdeki tüm elektriği bitirir. Üstelik diğer önemli bir husu, motor hareket çalışırken kesinlikle marş motorunun çalıştırılmaması gerektiğidir. Aksi takdirde volan dişlileri zarar görür.

MARŞTAN TIK SESİ GELİYOR VE ÇALIŞMIYORSA NEDENLERİ

1-Akü: Akünüz bitmiş olabilir. Aracın kontağını açtığınızda marştan tık sesi gelmişse çalışmıyorsa ilk olarak aküyü kontrol edin. Aküyü kontrol etmek için aracınızın motor bölümüne geçin. Kaputu açın sonrasında akü üzerinde yer alan akü kontrol ışığını kontrol edin. Eğer yeşil ışık yanıyorsa aküde problem yok demektir. Eğer akü bitikse şarj edilmelidir. Ekonomik ömrü dolmuşsa yenisiyle değiştirilmelidir.

2-Marş Motoru: Eğer aküde problem yoksa diğer kontrol edilmesi gereken parça marş motorudur. Belirtildiği gibi motora ilk hareketi sağlayan parça marş motorudur. Bu parça marş dinamosu olarak da ifade edilir. İlk olarak marş motoru bağlantı kabloları kontrol edilmelidir. kablolarda bir kopma yada gevşeme varsa düzeltilmelidir. Sonrasında kabloların bağlantı noktalarında oksitlenme varsa giderilmelidir. Aksi taktirde marş basmayacaktır. Marş motorunun çalışması için yüksek voltaj gerektiğinden ilgili elektrik bağlantıları sağlanamazsa cihaz çalışmaz.

Marş Motoru Kömürü: Bu kömürler bittiğinde de marşa bastığınızda tık sesi gelir ve araç çalışmaz. Eğer kömürleri değiştirirseniz sorun ortadan kalkacaktır. Aküde sağlamsa ve marş motoru bağlantılarında sorun yoksa kömürlerin durumu kontrol edilmelidir. Bu kömürler için periyodik bir bakım söz konusu değildir. Ancak her servise gidildiğinde kontrol ettirilmesinde fayda vardır. Çünkü tam aracınızla yola çıkacağınız bir anda marşın basmaması problemiyle karşılaşmak istemezsiniz. Özellikle akü kontrolü ve marş sisteminin bakımı için güvenilir servisleri tercih edin.

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir