FREN SERTLEŞMESİ NEDEN OLUR?

Fren Sertleşmesi önemli otomobil arızalarındandır. Sürüş güvenliğini doğrudan etkiler. Bilindiği gibi fren, hareket halindeki aracın yavaşlamasını veya durmasını sağlar. Park halindeki aracın da sabitlenmesini sağlayan önemli bir sistemdir. Aracı kontrollü ve güvenli bir şekilde durdurmaya yarar. Fren sistemi araçtaki kinetik enerjinin sürtünme ile ısı enerjisine dönüştürülmesi ve bu enerjinin gücüyle de aracın tekerleklerine yapılan baskıyla durmanın, yavaşlamanın sağlanması şeklinde çalışır. Sistem fren pedalı, merkezi pompa, hidrolik depo, kampana, diskler, fren balataları, fren rekorları, ABS, ASR gibi parçalardan ve diğer sistemlerden oluşur. Normal şartlarda araç çalışırken fren pedalı bir miktar yumuşar. Ancak araç çalıştıktan ve bir süre gidildikten sonra fren pedalı yumuşamıyorsa, sert ve kullanımı zorsa problem var demektir. Özellike fren sertleşmesinin çeşitli nedenleri vardır.

FREN SERTLEŞMESİ NEDEN OLUR?

  1. Servo Arızası: Fren Servosu fren kuvvetini yaklaşık 5 kat arttıran ve fren pedalını yumuşatan güçlendirici bir parçadır. Fren servosunun önünde fren ana merkez silindiri, fren ana merkez silindirinin üzerinde de, plastik fren hidroliği rezervuar kutusu vardır. Servo arızalanırsa fren sistemine destek veremez ve fren sertleşir.
  2. Fren Hidroliği: Fren hidrolik sıvısı zamanla niteliğini kaybeder. Bu nedenle periyodik bakımlarda düzenli olarak değiştirilir. Aksi halde akışkanlığını kaybetmiş bir fren hidroliği fren sertleşmesine neden olur. Frenler tutmaz.
  3. Aşınmış Fren Balataları: Değişim zamanı geldiğinde ya da uğultu yapan balatalar değiştirilmediğinde fren sistemi çalışmaz. Kampana ve diskler zarar görür. Fren pedalı sertleşir. Aracı kontrol etmek, yavaşlatmak veya durdurmak oldukça zorlaşır. Fren kaliperinde sorun varsa da frenler sertleşir.
  4. Bağlantı Hortumları: Fren bağlantı hortumlarında kaçak ve kopma varsa fren hidroliği seviyesi düşer. Frenler sertleşir ve tutmaz. Özellikle her pedala basıldığında daha da hidrolik kaybı gerçekleşir.
  5. Yetersiz Vakum: Hidrofor bozuksa fren sisteminde yeterli vakum oluşmaz. Vakum basıncı düşükse, diyaframlar itme çubuğunu ana silindire hareket ettiremez. Böyle bir durumda da fren pedalınız sertleşir ve fren sisteminiz kilitlenir. Bununla birlikte sürüş profilinin de fren sertleşmesinde etkisi büyüktür. Ayrıca sürekli sert fren yapmak, aracı sürekli boş viteste kullanmak, ani duruş ve kalkışlar sisteme zarar verir. Tehlike anında vites düşürerek motor freninden yardım alınmalıdır. Üstelik en kısa sürede teknik destek istenmelidir.

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir